Historia Browaru Lubicz
Ponad 170 lat tradycji.
Korzenie naszego browaru sięgają roku 1840 kiedy to szwajcarski piwowar, Rudolf Jenny, założył browar na gruntach miejskich, leżących w dzielnicy Wesoła. Od 1857 roku browar produkował już 15 tys. wiader piwa rocznie tj. ok. 850 tys. litrów. Od początku 1879 roku browarem zawiadywali synowie Johna, Rudolf, Alfred i Hugo, pod nazwą „Browar J. A. Johna Synowie”. Właściciele doprowadzili browar do rozkwitu, a jego wyroby zdobywały nagrody na wielu wystawach rolniczo – przemysłowych w Galicji. Piwo krakowskie należało do czołówki piw galicyjskich drugiej połowy XIX wieku.
W 1880 roku wizytował Kraków cesarz Franciszek Józef. W związku z wizytą odświętnie udekorowano budynki browaru. Ówczesny kronikarz zanotował: „(…) browar Johna, świetnie przystrojony. Nad bramą wjazdową umieszczony był wielkich rozmiarów transparent z cyfrą cesarską, poniżej herby Polski i Rusi, powyżej chorągwie z herbami Polski i miasta Krakowa, a na środku ogromna chorągiew cesarstwa. W podwórzu piramida z beczek osłoniona chmielem. Na kominie machiny parowej 40 metrów wysokim, obwieszonym wieńcami, powiewały ku dołowi flagi i umieszczony tam był reflektor, pod którym płonął ogień czerwony, a podczas przejazdu Najjaśniejszego Pana spalono białe ognie bengalskie. Najjaśniejszy Pan zwrócił uwagę na tę niezwykle świetną iluminację. (…)”. Pokaz musiał wypaść imponująco, ponieważ wspominano go jeszcze rok po wizycie Franciszka Józefa w Krakowie.
W 1889 roku uruchomiono na potrzeby browaru własną elektrownię dla oświetlenia budynków administracji, warzelni, a także placu browarowego. Była to jedna z pierwszych elektrowni w Krakowie.
W listopadzie 1903 roku browar kupił znany przemysłowiec i piwowar Jan Albin br. Götz. Od 1905 roku zakład nosił nazwę „Browar i Słodownia Jan Götz Okocimski, dawniej Johna J. A. Synowie”. W latach I Wojny Światowej, browar wstrzymał działalność, którą wznowiono w 1919 roku. W czasie II Wojny Światowej Niemcy utworzyli firmę „Brauerei und Industriewerke GmbH in Krakau”, która dzierżawiła browar do końca 1944 roku. Browar produkował piwo lekkie dla potrzeb wojska niemieckiego oraz przetwory warzywne i owocowe.
Po nacjonalizacji, jako „Państwowy Browar w Krakowie”, podlegał Centralnemu Zarządowi Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu, a w 1951 roku przekształcono go w „Krakowskie Zakłady Piwowarsko – Słodownicze w Krakowie”. Całą firmę włączono do „Zakładów Piwowarskich w Okocimiu” w 1968 roku.
W 1985 roku zespół zabudowań browaru przy ulicy Lubicz 15-17 został wpisany na listę rejestru zabytków Krakowa. Browar, ze względu na lokalizację bliską centrum miasta, zamknięto z przyczyn logistycznych i ekologicznych w 2001 roku.
Po dziesięciu latach od zamknięcia browaru uzyskano zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przebudowę kompleksu. Podstawowym celem realizowanego projektu było przywrócenie miastu zdegradowanego obszaru poprzemysłowego, z zachowaniem wartościowych historycznie elementów.
Najciekawszym z zachowanych obiektów jest budynek Dawnej Słodowni, unikalny przykład architektury poprzemysłowej. To właśnie w tym miejscu powstała Restauracya Browarna Browar Lubicz, kontynuując piwowarskie tradycje tego miejsca. Urządzenia browarniane dostarczyła firma Joh. Albrecht Brautechnik z siedzibą w Monachium, jeden z najlepszych i uznanych w świecie producentów mikrobrowarów. Nowoczesne urządzenia w połączeniu z tradycyjną technologią produkcji, nadzorowaną przez naszych wyselekcjonowanych i doświadczonych piwowarów gwarantują najwyższą jakość produkowanego piwa.